Lidia Piechota – #ShaMum, prezenterka telewizyjna, dziennikarka, blogerka

Jestem Opolanką, zakochaną w sielskiej Polsce – w Warmii, Podlasiu, Pałukach. Dobrze czuję się w Skandynawii i uwielbiam nieoczywiste kierunki w swoich podróżach.

Współpracuję z mediami już od liceum, kiedy w lokalnym, opolskim Radiu O’le prowadziłam program dla dzieci i młodzieży „Brzdąc”. Telewizja pojawiła się w moim życiu w 2004 roku w Lublinie! Był taki czas, że mieszkałam na wsi pomiędzy Lublinem, a Puławami i codziennie dojeżdżała do redakcji „pekaesem”. Wtedy złapałam bakcyla. Zajmowałam się w lokalnej lubelskiej kablówce wszystkim – robiłam kawę, realizowałam newsy, trzymałam światło podczas innych produkcji. Potem wróciłam do Opola i zaczęło się!

Na początek był telewizyjny program młodzieżowy, potem moja autorska „Rozkminka” czyli program psychologiczny, który był moją autoterapią. Kiedy w 2006 roku przeprowadziłam się do Olsztyna (bo tak to jakoś wyszło), zostałam … pogodynką! Realizowałam prognozy pogody w całym województwie warmińsko-mazurskim poznając okoliczne tereny i dając się zaczarować tej krainie jeszcze bardziej. Jednocześnie realizowałam swój program „Rozkminka” z ekipą profesjonalistów, którym zawsze będę wdzięczna za zdobytą wiedzę i doświadczenie. Mieszkałam na Warmii ponad 10 lat. W międzyczasie jeździłam po Polsce, po Europie i po świecie.

W 2008 roku zostałam prowadzącą flagowego okrętu TVP „Kawy czy herbaty?”. Miałam farta, bo pracowałam z Radkiem Brzózką, który otoczył mnie braterską opieką. Dziś myślę, że nie byłam wtedy gotowa na ten „wielki świat” i chyba zawsze byłam zaskoczona tym nagłym „glamem” wokół. Ale, jak w każdej sytuacji, przekuwałam słabości w siłę i dziś z tamtych nauk potrafię korzystać. Zresztą wszystko przecież zdarza się w najlepszym dla nas czasie.

Współpraca, która miała duży wpływ na mój telewizyjny sznyt to INPUT czyli największa na świecie konferencja mediów publicznych. W 2007 roku zostałam najmłodszym w historii shop stewardem tej konferencji i tworzyłam ją razem z najlepszymi fachowcami z całego świata podczas 2-tygodniowych telewizyjnych „wczasów” w Deutsche Welle w Berlinie. Praca polegała na oglądaniu programów telewizyjnych, omawianiu formatów, analizowaniu popytu na nie, a potem prezentacji wybranych dzieł podczas wydarzenia. Miałam zaszczyt reprezentować Polskę w Szwajcarii oraz Republice Południowej Afryki, a następnie prowadzić ceremonię otwarcia konferencji INPUT w Warszawie. Zdobyte wtedy doświadczenia zostały na zawsze w mojej młodej dziennikarskiej głowie.

W 2010 roku zostałam Ambasadorem Polskiej Turystyki z ramienia Polskiej Organizacji Turystycznej i na pokładzie Żaglowca Fryderyk Chopin promowałam Polskę za granicą. Realizowałam felietony, które ukazywały się na antenie „Pytania na śniadanie” w TVP2. Pokazywałam Francję czy Belgię, a potem także ukochane Warmię i Mazury. Do tej krainy zawsze z przyjemnością wracam.

Zawodowo podróżowałam także przy okazji realizacji programu dla TVP Polonia „Gra w miasta”. Ekipa, do której trafiłam przygarnęła mnie do swojej rodziny i miałam możliwość rozwinąć skrzydła oraz poczuć, że naprawdę potrafię „robić telewizję”.

W 2012 roku, w Olsztynie, urodził się Zac czyli Zachariasz – moje największe błogosławieństwo i nagroda od losu – moje Szamaniątko. Był to zwrot w moim sposobie myślenia i podejściu do życiowych wyborów. Jeszcze w czasie ciąży zostałam vlogerką i dzieliłam się swoją radością na portalu Siostra Ania. Społeczność mam, kobiet, rodziców, których wokół siebie zgromadziłam do dziś śledzi losy Zac’a i moje nowe pomysły na dobrostan.

Tak narodziła się ExtreMama czyli matka, która ekstremalnie kocha swoje dziecko, a macierzyństwo jest jej ukochanym sportem ekstremalnym. Początkowo chciałam pisać o sportach deskowych, które uwielbiam, ale szybko okazało się, że bycie mamą jest dla mnie ciekawsze, niż wszystkie inne rzeczy na świecie. Dziś vloguje na moim kanale na YouTube i opisuję ważne doświadczenia na blogu, Facebook’u oraz na Instagramie. Jestem mamą i kobietą niezwykle uważną i odważną.

Miałam takie powiedzenie – „Easy is boring”, które towarzyszyło mi niemal codziennie w tamtych czasach, także przy produkcji „Skoku na weekend” (dostępny na player.pl) dla TVN Meteo Active w 2014-2015 roku. Jeździłam po Polsce z kilkuletnim Zachariaszem, „panem nianią” i ekipą telewizyjną, z którą nagrywałam niezwykle ciepły i przydatny program turystyczny. Współpraca z TVN Meteo Active była dla mnie pracą marzeń. Zrealizowałam mnóstwo materiałów o sporcie, o aktywnych rodzicach i niemniej aktywnych dzieciach.

Lidia mama i Lidia sportsmenka to przede wszystkim kobieta. Stąd w moim portfolio Lidia mam ciekawą współpracę z TVN Style, gdzie byłam prowadzącą program „Beauty Ekspert”. To doświadczenie było wyjściem ze strefy komfortu i wspaniałą szkołą nowych umiejętności dzienikarsko-prezenterkich. Program można zobaczyć na player.pl oraz w Discovery Life.

Kolejna moja telewizyjna przygoda to kanał Polsat Rodzina. Najpierw był to cykl „Macierzyństwo – mój ulubiony sport ekstremalny”, w którym dzieliłam się osobistymi hostoriami ze swojego macierzyństwa, „rozkminiając” ważne aspekty rodzicielstwa bliskości. Następnie zrealizowałam cykl „I blog you”, w którym spotykałam się z ważnymi postaciami polskiej blogosfery. W programie „Mamma Mia” dzieliłam się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i zapraszałam inspirujących gości ze świata parentingu.

Od 18-go roku życia jestem pilotką i przewodniczką wycieczek krajowych i zagranicznych, a turystyka i wyjazdy z dziećmi i młodzieżą zawsze były i bliskie. Dlatego tak bardzo lubię realizować programy turystyczne w telewizji oraz radiu. Dlatego tak dobrze potrafię pokazać to, co jest istotne w kwestiach dotyczących hotelarstwa, branży turystycznej, kulinariów, szczególnie regionalnych. Dlatego też wiem, że podróżowanie i rodzinne życie nie są sterylne i moje relacje oraz programy także takie nie są. W 2021 roku na antenę Travel Channel Polska oraz Food Network Polska trafił mój najnowszy program o tematyce turystycznej „Urlop w kraju”. Odcinki możecie oglądać także na player.pl.

W międzyczasie, Zac i ja, oraz nasze powiększające się zoo, przeprowadzaliśmy się kilka razy, poznając od podszewki ciekawe zakątki Polski. Po Warmii i Mazurach było Mazowsze, a następnie moja rodzinna Opolszczyzna. Zamieszkaliśmy na wsi i poczułam się nareszcie „u siebie”. Następny, dosyć ekstremalny krok to Podlasie południowe, gdzie znalazłam swoją przestrzeń i jeszcze lepiej poznałam swoje wnętrze. Dziś mieszkamy na Ziemi Chełmińskiej, w okolicy Bydgoszczy i tu realizujemy nasze plany. Mamy dwa psy, cztery koty, trzy kaczki i żółwicę. Zac uczy się w trybie edukacji domowej, wiec nie narzekam (ja Lidia) na brak zajęć.

Aktualnie organizuję warsztaty dla kobiet „Dobrostan jest modny”, w których pomagam kobietom zrozumieć historię swojego życia, opowiadam o totalnej biologii świadomym oddechu i pracy z ciałem. Nauczam o emocjach, roślinach, konopiach, CBD, olejkach terapeutycznych i wszelakich sposobach na bycie ze sobą w zgodzie i życie w pełni.

Uczę także angielskiego (on-line i analogowo), gdyż od 14-go roku życia język angielski to moja natura, a moje myśli często sformułowane są właśnie w tym języku. Nauczam dużych i małych, choć moja główna misja to porozumienie z autentyczną kompetencją dzieci i młodzieży. Kocham to i potrafię to robić jak nikt inny.

Zajmuję się dziś dobrostanem całej rodziny, a swoje wnioski i sposób na życie w rodzinie opisuję w książce „Dzikie dzieci”, która ukaże się w formie e-book’a i audiobook’a już wkrótce.

Na Mixcloud Radiospacji możecie posłuchać mojej autorskiej audycji  „Włącz Radiospację na Piechotę” w jedynym takim autentycznym radiu. To czas na spokój i harmonię oraz na bycie sobą z odwagą i konsekwencją. Zapraszam do audycji gości, recenzuję książki, zapraszam do udziału słuchaczy. Wszystkie audycje dostępne są na podcastach.

Codzienne historie z naszego życia są publikowane na naszym fanpage’u na Facebook’u oraz profilu na Instagramie, a ważne teksty dotyczące życia kobiety-matki i dziecka na blogu. Materiały wideo publikowane są na You Tube.

Mam kilka zasad lub powiedzeń, którymi się kieruję i wiem, że pomagają one także moim odbiorcom. Po pierwsze Kochani, żeby coś zmienić, trzeba coś zmienić. Po drugie, Ty sam wybierasz, jak coś odbierasz, a po kolejne pamiętam, że wszystko zdarza się w odpowiednim na to czasie, więc z radością i spokojem pamiętam kim jestem. I jestem. I to wystarczy. Nie potrzebuję być nikim i niczym więcej.

Zapraszam Was na nasze kanały w social mediach i do interakcji.

Co środę spotykamy się LIVE na Instagramie o 21:21.

#ShaMum Lidia <3

MOJE SOCIAL MEDIA